Leczenie nadpotliwości

Skuteczne zahamowanie nadmiernej potliwości stóp, dłoni czy pach. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej to najszerzej stosowana i polecana metoda walki z nadpotliwością.

Nadpotliwość jest spowodowana nadaktywnością gruczołów potowych. Nadmiernemu wydzielaniu potu towarzyszy nieprzyjemny zapach. To krępujący problem, który utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu zawodowym i towarzyskim oraz negatywnie wpływa na samoocenę i samopoczucie psychiczne.

Efekt

Dzięki zabiegowi dolegliwość nadmiernej potliwości stóp, dłoni czy pach zostaje zlikwidowana na kilka miesięcy. W rezultacie poprawia się jakość codziennego funkcjonowania i komfort psychiczny.

Jak wygląda zabieg

Zabieg polega na podaniu w określonej okolicy małej ilości toksyny botulinowej (BOTOX), która blokuje działanie zakończeń nerwowych gruczołów potowych, a przez to wydzielanie potu. Przeprowadzenie procedury trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu można powrócić do codziennych aktywności. Efekty pojawiają się po około dwóch tygodniach i utrzymują się przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta-Eatona)
 • miejscowe infekcje skóry
 • stosowanie następujących leków (lub gdy mniej niż tydzień od ich odstawienia):
  – aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
  – aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  – D-penicylamina (Cuprenil)
  – cyklosporyna
  – sukcynylocholina
  – linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna